Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP)

Portret użytkownika admin

 

Przedstawiając możliwości korzystania ze wsparcia unijnego w obecnej perspektywie programowania najczęściej mówi się o programach krajowych i regionalnych, pomijając przy tym programy ramowe. Takim Programem ramowym przygotowanym na lata programowania 2007-2013 jest Program Ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji na lata 2007-2013 (CIP). Należy pamiętać, że wachlarz możliwości otrzymania dofinansowania jest 3 stopniowy, poprzez programy unijne, krajowe (Programy Operacyjne) i regionalne (Regionalne Programy Operacyjne). Właściwie wszystkie programy oferują wsparcie dla rozwoju przedsiębiorców, co wpisuje się w jeden z głównych celów polityki unijne (ożywienie gospodarki europejskiej w taki sposób by stała się najbardziej konkurencyjną i dynamiczną gospodarką na świecie, która będzie oparta na wiedzy i będzie sprzyjającym środowiskiem dla funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie ze Strategią Lizbońską następuje efektywne wdrażanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), co wpływa bezpośrednio na wzrost gospodarczy, konkurencyjność gospodarki, a w rezultacie na wzrost zatrudnienia.

Głównym celem programu CIP jest wsparcie sektora MSP w ramach innowacyjności (wraz z Eko-innowacjami), poprawa dostępu do finansowania oraz usprawnienie świadczenia usług okołobizne­sowych w regionach.

Podstawę prawną dla programy stanowi wniosek Rady Europejskiej, który został przedłożony w kwietniu 2005, a przyjęty w październiku 2006. Program Ramowy na Rzecz Konkurencyj­ności i Innowacji - CIP ma zapewnić spójność wszystkich podejmowanych przez Wspólnotę działań w odniesieniu do przedsiębiorczości, sektora MSP, konkurencyjności przemysłu, innowacyjności (w szczególności technologii ekologicznych), rozwoju i zastosowania ICT, oraz rozwoju i promowania efek­tywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii (inteligentnej energii) również w sektorze transportu.

Budżet Programu CIP dla wszystkich państw uczestniczących na lata 2007-2013 wynosi 3.631,3 mln euro.

Programy szczegółowe CIP

         Program na Rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (Entrepreneurship and Innovation Programme EIP) obejmujący działania na rzecz przedsiębiorczości, małych i średnich przedsiębiorców, konkurencyjności i innowacji;

         Program na Rzecz Wspierania Polityki Dotyczącej Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (Information Communication Technologies - Policy Support Programme ICT-PSP) mający na celu szybkie wdrożenie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a także pobudzenie innowacji poprzez zwiększenie zakresu stosowanych technologii;

         Inteligentna Energia - Program dla Europy (Intelligent Energy Europe Programme - IEE) obejmujący działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystanie zasobów energetycznych, promowanie nowych i odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie dywersyfikacji jej źródeł.

Program na Rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji
(Entrepreneurship and Innovation Programme EIP)

Celem Programu jest wsparcie innowacyjności sektora MSP, w szczególności:

         ułatwienie dostępu do finansowania na rozpoczęcie i rozwój działalności MSP;

         tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy między małymi, średnimi przedsiębiorcami, zwłaszcza współpracy transgranicznej i międzynarodowej;

         wspieranie działań innowacyjnych w przedsiębiorstwach, w tym innowacji ekologicznych;

         promocja kultury przedsiębiorczości i innowacyjności;

         promocja i wspieranie reform administracyjnych i gospodarczych związanych z przedsiębiorczością i innowacyjnością; 

Cele te realizowane będą przy wykorzystaniu następujących instrumentów:

1)       Instrumentów finansowych

a)       wspólnotowe instrumenty finansowe dla MSP

2)       Instrumentów pozafinansowych

a)       usługi wspierające działalność gospodarczą i innowacyjność

b)       system wsparcia dla innowacji w biznesie

c)       wspieranie innowacji proekologicznych

d)       analiza, rozwój i koordynacja z polityką państw uczestniczących w programie

Więcej informacji na temat instrumentów finansowych MSP:

         http://www.cip.gov.pl/index.php?p=m&idg=mg,2,70

Więcej informacji na temat instrumentów pozafinansowych:

         http://www.cip.gov.pl/index.php?p=m&idg=mg,2,70

 

Informacje o konkursie

W ramach programu CIP EIP został ogłoszony konkurs przez Komisję Europejską w dziedzinie ekoinnowacji dla projektów pilotażowych i powielania rynkowego w Programie CIP EIP. Budżet tegorocznego konkursu to 35 mln euro, a KE planuje wesprzeć 45-50 projektów. Priorytety tegorocznego konkursu to budownictwo (efektywność wykorzystania surowców i adaptacje budynków) oraz „zielony biznes". Pozostałe obszary wsparcia obejmują recycling materiałów i przemysł spożywczy.

Konkurs otwarty do 9 września 2010, do godz. 17.00.

Więcej informacji na temat konkursy na stronie:

         http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/application_en.htm

 

Program na Rzecz Wspierania Polityki Dotyczącej Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (Information Communication
Technologies - Policy Support Programme ICT-PSP)

Główni beneficjenci CIP-ICT PSP to:

         administracja publiczna

         europejski przemysł z sektora ICT

         innowacyjne MSP

         uczelnie wyższe

Ze względu na specyfikę grup docelowych wyróżniono następujące rodzaje działań:

         działania związane z tworzeniem społeczeństwa informacyjnego o charakterze integrującym (zwiększenie dostępności ICT oraz umiejętności ich wykorzystywania przez użytkowników, poprawa jakości, skuteczności i dostępności usług publicznych)

         działania związane z innowacjami poprzez szersze stosowanie oraz inwestycje w ICT (promowanie innowacji w procesach, usługach i produktach istniejących dzięki ICT, partnerstwa na rzecz przyśpieszenia innowacji oraz inwestycji w ICT)

         działania związane z jednolitą europejską przestrzenią informacyjną, zmierzające do ułatwienia dostępu do usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, poprawy warunków dla rozwoju zawartości cyfrowej, oraz polegające na monitorowaniu europejskiego społeczeństwa informacyjnego.

W ramach programu przewidziano 3 typy instrumentów wsparcia: 

         Projekty pilotażowe (Typ A) - rozbudowa krajowych, regionalnych lub lokalnych inicjatyw zrealizowanych w Krajach Członkowskich lub Stowarzyszonych; Wkład wspólnotowy dla tego typu projektów: do 50% kosztów ściśle związanych z pracami koniecznymi do osiągnięcia celów interoperacyjności. Przeciętny budżet projektów: od 5 do 10 mln euro;

         Projekty pilotażowe (Typ B) - stymulowanie wdrażania innowacyjnych produktów i usług bazujących na ICT; Wkład wspólnotowy dla tego typu projektów: do 50% kosztów związanych z wdrożeniem usługi pilotażowej. Przeciętny budżet projektów: od 2 do 3 mln euro;

         Sieci Tematyczne - tworzenie forum wymiany doświadczeń i budowy konsensusu dla interesariuszy Społeczeństwa Informacyjnego. Wkład wspólnotowy dla tego typu projektów: do 100% kosztów bezpośrednich związanych z koordynacją i wdrożeniem sieci. Przeciętny budżet dla każdej sieci tematycznej: 300 do 500 tys. euro.

Więcej informacji o programie:

         http://cip.gov.pl/ict-psp-kpkippt

Informacje o konkursie

W chwili obecnej nie jest prowadzony nabór w konkursie CIP ICT PSP, więcej informacji na temat programu oraz kryteriów prowadzonych dotychczas konkursów na stronie: http://cip.gov.pl/ict-psp-kpkippt 

Kolejny 5 nabór jest wstępnie planowany na początek roku 2011.

Inteligentna Energia - Program dla Europy
(Intelligent Energy Europe Programme - IEE)

Program Inteligentna Energia – program dla Europy jest programem nieinwestycyjnym, dotyczącym energetyki, koncentrującym się na usuwaniu technologicznych barier i stymulowaniu rozwoju rynku energii w Unii Europejskiej. Program wpiera zagwarantowanie pewnej i zrównoważonej energio dla Europy, dzięki czemu zostaje wzmocniona europejsa konkurencyjność.

Cel: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjnego rynku energii w Europie, poprzez:

         poprawę efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystanie zasobów energetycznych;

         promowanie nowych i odnawialnych źródeł energii i wspieranie dywersyfikacji źródeł energii;

         promowanie efektywności energetycznej oraz zastosowanie nowych i odnawialnych źródeł energii w transporcie.

         Projekty realizowane są w ramach następujących komponentów:

         SAVE - projekty dotyczące efektywności energetycznej i racjonalnego wykorzystania energii;

         ALTENER - projekty dotyczące promowania nowych i odnawialnych źródeł energii;

         STEER - projekty dotyczące energooszczędnego transportu;

         Działania Zintegrowane, w ramach których przewiduje się m.in. projekty związane z tworzeniem lokalnych i regionalnych agencji energetycznych. 

Wspierane będą dwa główne typy projektów:

         projekty służące promocji i rozpowszechnianiu, które mają pomagać w opracowaniu środków legislacyjnych, tworzeniu struktur i instrumentów na rzecz zrównoważonego rozwoju w dziedzinie energii oraz promować efektywność energetyczną i racjonalne zużycie energii poprzez szkolenia i kampanie uświadamiające, a także rozpowszechniać know-how i najlepsze praktyki;

         projekty „powielania rynkowego" systematycznie wspierające stosowanie nowych i innowacyjnych technologii energetycznych (tego typu projekty nie są wspierane w 2007 r.).

Więcej informacji: http://cip.gov.pl/iee-kpkkape 

Informacje o konkursie

Tegoroczny konkurs Programu Inteligenta Energia został otwarty 26 marca 2010, udostępniona pula środków to 56 mln euro. Na chwilę obecną (lipiec 2010) konkurs jest zamknięty. Najbliższy nabór początek roku 2011.

Więcej informacji na stronie: http://ec.europa.eu/energy/intelligent/call_for_proposals/index_en.htm

 

 

 Konkurs

Data rozpoczęcia

Potencjalny beneficjent

CIP EIP

Brak informacji

 

ICI PSP

Nowy nabór planowany na początek 2011 r.

administracja publiczna

europejski przemysł z sektora ICT

innowacyjne MSP

uczelnie wyższe

CIP IEE

Nowy nabór planowany na początek 2011 r.